fbpx

Problem suchych włosów – co robić by były piękne i zdrowe?

włosy suche, pielęgnacja, odżywka nawilżająca

Wielu wydaje się, ze najtrudniejsze w pielęgnacji są włosy przetłuszczające się. Nie zgadzamy się z tą tezą. Włos suche wymagają dużo większej uwagi. Nie jest to jednak przypadek beznadziejny. Zobacz jak zadbać o włosy suche, co robić, a czego unikać, aby odzyskały gładkość i sprężystość. Zacznijmy jednak od przyczyn przesuszania się włosów.

Dlaczego włosy się przesuszają?

Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Jednym z powodów przesuszania się włosów jest to, że gruczoły łojowe skóry głowy nie wytwarzają odpowiedniej ilości łoju, a, co z tym związane – otoczka tłuszczowa włosa nie zabezpiecza go przed nadmierną utratą wody. Z jednej strony przyczyną mogą być czynniki dziedziczne, z drugiej zaś fakt, że produkcja naturalnego sebum spada wraz z wiekiem. To właśnie prowadzi do wysuszenia skóry i w konsekwencji – suchych włosów.

Kolejnym powodem jest uszkodzenie struktury powierzchni włosa, co powoduje utratę wilgoci i jest powodem wysuszenia włosów. Uszkodzenie włosów może nastąpić w wyniku wielu czynników. Nieodpowiednia pielęgnacja, silne detergenty, niewłaściwa dieta, nadużywanie termicznej stylizacji, nieprawidłowe suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki często są przyczyną uszkodzeń.  Również powodem mogą być zabiegi chemiczne, w tym zbyt częste czy zbyt agresywne zabiegi koloryzacji.

Poza tym należy pamiętać że zawartość wody we włosach jest także zależna od wilgotności powietrza, więc w miejscu o niskiej wilgotności, włosy są bardziej podatne na przesuszenie.

Przeczytaj również: Jak dobrze myć włosy?

Czy charakteryzują się włosy suche?

Włos składa się z trzech warstw – rdzenia, kory i otoczki zbudowanej z płaskich komórek, które zachodzą na siebie. Kiedy łuski są zwarte i przylegające, włosy są błyszczące, a wilgoć jest utrzymywana wewnątrz włosa. Kiedy łuski włosa są rozchylone następuje utrata wilgoci, a to prowadzi do osłabienia i wysuszenia włosów.

Zdrowy włos składa się co najmniej 10% wody, jest giętki i elastyczny. Włosy suche są szorstkie, matowe, brak im połysku trudno się rozczesują, a także łatwiej się elektryzują, puszą. Są niestety także bardziej łamliwe.

Jak pielęgnować włosy suche?

Jeśli na co dzień borykamy się z suchymi włosami, zadaniem zabiegów pielęgnacyjnych powinno być uzupełnienie nawilżenia. Przede wszystkim należy zadbać o uszczelnienie i zablokowanie wilgoci we włosach, by stworzyć barierę wokół łodygi włosa. Pamiętajmy, że włos poza skórą głowy jest martwy.

Ten rodzaj włosów wymaga mycia nie częściej niż 2 -3 razy w tygodniu, ponieważ zbyt częste mycie może je dodatkowo przesuszać. Do mycia używajmy delikatnych naturalnych szamponów bez silnych detergentów jak SLS lub SLES. Wybierajmy szampony nawilżające. Zawierają one składniki oczyszczające i jednocześnie kondycjonujące włosy. Bardzo dobrym składnikiem kosmetyków do włosów suchych jest bambus o silnych właściwościach nawilżających. Do spłukiwania należy używać letniej, a nawet chłodnej wody, by domknąć łuski włosa i nadać im sprężystości.

Po każdym myciu stosujemy odżywki nawilżające do spłukiwania przeznaczone do włosów suchych lub zniszczonych, pozostawiając je na włosach na 2-3 minuty. Warto również korzystać z produktów kondycjonujących bez spłukiwania. Dobrze poszukać tych, które mają w swoim składzie keratynę, aloes, oliwę z oliwek, czy wyciąg z bambusa.
Raz w tygodniu używajmy silniej działających preparatów odżywczych, także bogatych w olejki i wyciągi roślinne. Zostawiamy je na włosach 20-30 min. zanim spłuczemy, dzięki temu włosy staną się bardziej lśniące i elastyczne.

Zwróć uwagę, aby odżywka miała humektanty czyli substancje nawilżające i emolienty – substancje tworzące warstwę okluzyjną. Możesz tez pokusić się o stosowanie różnych odżywek wymiennie lub połączyć odżywkę i olejek.

Domowe SPA dla włosów suchych

Polecamy wypróbować metodę mycia włosów OMO, co oznacza zastosowanie trzech kroków — najpierw odżywki nałożonej na włosy przed myciem, następnie mycie włosów, a potem nałożenie odżywki (tej samej bądź silniejszej) do spłukiwania.

Suche włosy lubią olejowanie, ten rodzaj zabiegu polega na nałożeniu na wilgotne włosy lekko podgrzanego oleju i pozostawienie na kilka godzin, a następnie umycie włosów.

Przesuszone włosy wymagają regularnej regeneracji. Domowe SPA warto zafundować im przynajmniej raz w tygodniu. Sięgnij wówczas po silniej działające preparaty odżywcze, także bogate w olejki i wyciągi roślinne. Zostaw je na włosach 20-30 min zanim spłuczesz. Dzięki temu włosy staną się bardziej lśniące i elastyczne.

Jeżeli do wysuszenia włosów sięgasz po suszarkę, używaj chłodnego nawiewu. Ten rodzaj włosów nie lubi gorącego powietrza, gdyż wtedy woda nadmiernie odparowuje. Włosy suche należy delikatnie odsączać z nadmiaru wody unikając mocnego tarcia ręcznikiem.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić domowe SPA dla włosów

Jakie kosmetyki do włosów suchych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.