fbpx

Sposób na łupież. Jak sobie poradzić z łupieżem?

sposób na łupież, kobieta, zdrowa skóra głowy, ładne włosy

Sposób na łupież… – znalezienie remedium na łuszczącą się skórę głowy spędza ci sen z powiek? Łupież stanowi problem przede wszystkim natury estetycznej. Nie jest zaraźliwy lecz nieleczony może prowadzić do utraty włosów.

Zacznijmy od tego co to jest łupież oraz jakie są przyczyny jego powstawania. W dalszej części o tym jak sobie z nim poradzić.

Co to jest łupież? Jak powstaje?

Łupież to nawracająca choroba skóry głowy. Polega ona na łuszczeniu zrogowaciałej warstwy naskórka. Choroba ta jest wynikiem namnażania się drożdżaków Malassezia, które są składnikiem flory skóry. W konsekwencji, proces ten powoduje zachwianie regeneracji naskórka i łuszczenie.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Czynniki determinujące powstawanie łupieżu mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.

  • Od strony wewnętrznej będą to zaburzenia immunologiczne, hormonalne, stres.
  • Z czynników zewnętrznych zmiany mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, źle dobranymi kosmetykami, nadmierną ilością używanych kosmetyków do stylizacji, niedokładnym spłukiwaniem szamponu itp.

Łupież częściej pojawia się w zimie. Gruczoły łojowe są wtedy pobudzane do pracy przez niższe temperatury, co powoduje zwiększanie produkcji sebum. Z drugiej strony centralne ogrzewanie, czy klimatyzacja wysusza skórę, a okrycia głowy uniemożliwiają dostęp powietrza. Schorzenie to na szczęście wycisza się w lecie.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu – suchy i tłusty.

Łupież suchy (zwykły, biały) występuje w postaci białych, osypujących się łusek, powstaje w wyniku przesuszenia skóry. Procesowi złuszczania zazwyczaj nie towarzyszy stan zapalny i nie powoduje on uszkodzenia włosów.

W miarę nasilania się łojotoku, kiedy łupież suchy nie jest leczony, może się on przekształcić w łupież tłusty, łojotokowy. W tym wypadku towarzyszy mu stan zapalny, świąd, zaczerwienienie skóry. Łuski przyjmują postać uwarstwionych żółtych strupów, są tłuste i przylegają do skóry głowy. W konsekwencji proces ten może prowadzić do łysienia.

Jak wyleczyć łupież?

Pozbycie się łupieżu zwykle nie jest łatwe. Przypadłość ta może wymagać konsultacji specjalisty i dedykowanej kuracji. W lżejszych stanach w rozwiązaniu może pomóc delikatny szampon przeciwłupieżowy i odpowiednio dobrane kuracje do wcierania w skórę głowy.

Leczenie najlepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem lub trychologiem. Pierwszym krokiem jest z reguły podanie preparatów antygrzybicznych w celu zahamowania rozwoju grzybów, a także przeciwłojotokowych. Równolegle podejmuje się działania w kierunku przywrócenia równowagi skóry głowy. W tym celu do pielęgnacji przydatne będą produkty złuszczające oraz preparaty nawilżające.

Trycholog Joanna Żak, prowadząca gabinet Mikrobeauty w Legionowie, radzi:

Aby poradzić sobie z łupieżem bardzo ważne jest oczyszczanie skóry głowy i nawilżanie odpowiednimi humektantami. Również wspomaganie skóry od wewnątrz kwasami omega 3, 6, 9.

Jak przeciwdziałać?

Jako działania prewencyjne, żeby zapobiec łupieżowi, zaleca się dobór delikatnych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Ważna jest, właściwa higiena, w tym dokładne płukanie włosów. Ponadto, nie bez znaczenia jest stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w minerały i witaminy i wspomniane wyżej kwasy omega.

Jakie kosmetyki przeciwłupieżowe polecamy? – rada OrganicsBeauty.pl

  • Do pielęgnacji włosów polecamy szampon przeciwłupieżowy O’right Tea Tree Shampoo
  • o właściwościach bakteriobójczych. Kosmetyk O’right eliminuje problemy skóry głowy o podłożu grzybiczym, przywraca komfort i równowagę skalpu. Formuła szamponu zawiera czysty olejek z drzewa herbacianego oraz łagodne organiczne środki myjące. Składniki te działają antybakteryjnie, dokładnie oczyszczają oraz pielęgnują włosy i skórę głowy. Opracowany na bazie ekologicznych składników roślinnych i bezpiecznych czynników myjących, pozostawia włosy i skórę głowy czystą, ukojoną, pełną zdrowia i energii.
  • Do wcierania w skórę głowy polecamy natomiast Tea Tree Scalp Spray O’right. Ten kosmetyk przeciwłupieżowy zawiera naturalne, odświeżające fitoncydy, olejek z drzewa herbacianego, alantoinę i ma właściwości przeciwgrzybicze. Zadaniem spray’u O’right jest łagodzenie swędzenia i oczyszczenie skalpu. Efekt jakiego możesz się spodziewać, to zdrowa i orzeźwiona skóra głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.