fbpx

Rodzaje opakowań: gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach

opakowania kosmetyków

Jesteśmy coraz bardziej eko-świadomi, a w decyzjach zakupowych uwzględniamy dobro Planety. Wybierając kosmetyk patrzymy nie tylko na jego działanie, ważne jest także opakowanie. Rodzajów opakowań jest bardzo wiele i niejednokrotnie mamy problem z ich recyklingiem. W tym artykule postaramy się przedstawić wam rodzaje opakowań i odpowiedzieć na pytanie gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach.

W świecie kosmetyków wciąż dominuje plastik, ponieważ jest to tworzywo tanie. Jest lekki i wytrzymały, daje możliwość produkowania opakowań kolorowych, przezroczystych, twardych, giętkich. Biorąc pod uwagę fakt, że tworzywa sztuczne są tańsze i łatwiejsze do przechowywania produktów w postaci płynnej, jest to główny argument konwencjonalnych marek kosmetycznych uzasadniający ich wybory. Z drugiej strony dzięki innowacyjnym technologiom i uznaniu materiałów eko, zrównoważone rozwiązania opakowaniowe zaczynają dorównywać swoim plastikowym poprzednikom.

Najpopularniejsze rozwiązania alternatywne to słoiki szklane, pojemniki drewniane, zakrętki korkowe, opakowania i torby papierowe, pudełka kartonowe. Są też bio-tworzywa, opakowania z recyklingu, i inne innowacyjne materiały biodegradowalne wykonane ze skrobi kukurydzianej, wodorostów, bambusa, skórek bananów, grzybów itp. Te rozwiązania wraz z koncepcjami ponownego użycia, ponownego napełnienia i recyklingu są kolejnym ważnym krokiem w kierunku budowania pozycji zrównoważonej marki.

W co pakuje się kosmetyki?

Opakowania plastikowe

Ten ropopochodny rodzaj tworzyw sztucznych jest najczęściej wykorzystywany w produkcji opakowań, ale też coraz więcej się mówi o jego szkodliwym wpływie na środowisko, w tym o przenikalności szkodliwego mikro plastiku do produktu.

Plastik plastikowi nierówny. Istnieje kilka rodzajów tworzyw sztucznych, oznaczanych cyfrą od 1 do 7 i są to tworzywa typu PET, HDPE, PVC, LDPE, PP. Większość plastiku nie nadaje się do recyclingu i znaczna część ląduje na wysypiskach śmieci, gdzie rozkłada się nawet do tysiąca lat. Jeśli wybieramy kosmetyk w opakowaniu plastikowym, wybierajmy ten z nr 2 (HDPE), który prawidłowo użytkowany nie powoduje problemów zdrowotnych i sam nadaje się do odzysku.

Opakowania szklane

Szkło jest wytrzymałe, bezpieczne, nieabsorbujące szkodliwych substancji, przyjazne dla środowiska. Ciemne szkło chroni przed promieniowaniem UV. Ten materiał bardzo dobrze nadaje się do recyklingu, można je przetopić na nowy wyrób bez utraty jakości i bez ograniczenia liczby ponownego przetapiania. Opakowanie szklane daje także możliwość ponownego napełnienia, co jest ważne dla zwolenników trendu „zero waste”.

Szkło ma też swoje wady, łatwo się tłucze, jest ciężkie, podraża koszt kosmetyku.

Opakowania metalowe 

Metalowe puszki, czy tubki są opakowaniem odpornym na działanie czynników zewnętrznych, więc jest to materiał bardzo trwały. Jest też świetny do recyclingu, czy ponownego napełniania. Są producenci, którzy sprzedają kosmetyki w puszkach, a następnie wkłady wymienne pakują już tylko w papier. Minusem takiego opakowania jest podatność na korozję oraz możliwość przenikania szkodliwych metali do produktu.

Opakowania biodegradowalne

Opakowania biodegradowalne są alternatywą dla tych konwencjonalnych. Ich bazą są surowce roślinne. Takie opakowania ulegają rozkładowi, a potem są poddawane recyklingowi chemicznemu.

Materiał biodegradowalny nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego i rozkłada się szybciej niż zwykły plastik. Stosowanie opakowań biodegradowalnych pozwala znacząco ograniczyć ilość produkowanych odpadów, ale też, co niezwykle ważne, zmniejsza ślad węglowy.

Wadą tego opakowania jest fakt, że jego odzysk nie jest odpowiednio uregulowany i często nie wiadomo jak recyklingować tego typu opakowania.

A może bez opakowania?

Pojawiły się pierwsze marki, które proponują sprzedaż kosmetyków do własnych opakowań klienta. W ten sposób ograniczają ilość butelek i pojemników i minimalizują ilość produkowanych odpadów. Doskonale wpisują się w założenia ruchu less waste, wspierając nas w wysiłku, by generować jak najmniej odpadów i odpowiednio je segregować. Pielęgnacja w duchu less i zero waste to przede wszystkim ograniczenie zakupów, kupowanie produktów dobrze dobranych do potrzeb, wykorzystywanie kosmetyków do końca. To także wybór opakowań, które są przyjazne dla środowiska, bądź nadają się do recyclingu.

Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach?

Właściwa segregacja tubek, butelek z plastiku i fiolek to cały czas spory problem. Często nie wiemy do których śmieci powinny trafić. Jak postępować z opakowaniami po zużyciu kosmetyku?

Przede wszystkim wyrzucamy puste opakowania. Nie musimy ich myć, ale bardzo ważne, by je opróżnić.

Co wyrzucać do odpadów zmieszanych?

Do odpadów zmieszanych powinny trafić:

 • opakowania, które zawierają niezużyty kosmetyk (np. przeterminowany, zepsuty),
 • zużyte chusteczki czy waciki kosmetyczne, które miały kontakt ze skórą. Również brudny, tłusty papier np. zaplamiony olejkiem, nie nadaje się do dalszego recyklingu i powinien trafić do zmieszanych,
 • opakowania wykonane z różnych materiałów, których nie da się rozdzielić np. plastikowy dozownik z metalowymi elementami,
 • lakierowane lub zafoliowane ulotki,
 • opakowanie po lakierach do paznokci.

Co do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne?

 • opakowania wytworzone w całości z plastiku czy metalu,
 • do tej grupy odpadów zaliczamy np. tusze do rzęs, puste paletki po cieniach, pomadki. 

Jakie opakowania wyrzucać do pojemnika na szkło?

 • szklane butelki, słoiczki i fiolki,
 • plastikowa nakrętka szklanego słoika powinna być wrzucona do pojemnika na plastik.

Które opakowania wyrzucać do pojemnika na papier?

 • papierowe elementy opakowania: kartonik, ulotkę czy owijkę,
 • pamiętajmy, żeby materiał ten nie był zatłuszczony (wówczas trafia do zmieszanych).

Nasza rada przy zakupach:

Wybierając kosmetyk w opakowaniu warto sprawdzić z ilu i jakich tworzyw się ono składa i wybierać te najprostsze, których recykling jest znacznie łatwiejszy i bardziej efektywny.

One thought on “Rodzaje opakowań: gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach

 1. Pingback: Ćwiczenia rozluźniające kark - poradnik dla pracujących online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.