fbpx

Przetłuszczające się włosy – jak o nie dbać?

przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy dla wielu z nas są przede wszystkim problemem estetycznym. Jak o nie dbać, żeby ograniczyć wydzielanie sebum i przywrócić im równowagę?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Zacznijmy od skóry głowy. Nie wszyscy mamy świadomość tego, że rodzaj skóry głowy jest bardzo podobny do skóry twarzy. Jeśli skóra na twarzy się przetłuszcza, jest wysoce prawdopodobne, że możemy mieć problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Są to uwarunkowania genetyczne. Należy pamiętać, że przyczyna może leżeć także po stronie hormonalnej, ale też czynnikach stresogennych.

Innym powodem przetłuszczającej się skórę głowy może być np. zbyt częste mycie włosów, używanie szamponu zbyt silnie oczyszczającego, czy o niewłaściwym pH. Skóra głowy stają się wtedy podatna na przetłuszczanie. Nadmierne przesuszenie pobudza gruczoły łojowe do pracy, co w konsekwencji daje efekt błędnego koła.

Przy przetłuszczającej się skórze głowy należy sprawdzić, czy nie jest to schorzenie nazywane łojotokowym zapaleniem skóry. W takiej sytuacji skóra nie tylko się nadmiernie przetłuszcza, ale też swędzi, łuszczy, czy pojawiają się czerwone plamy. W takiej sytuacji zalecana jest wizyta u specjalisty.

Co zrobić z przetłuszczającymi się włosami?

Umieszczone w skórze gruczoły łojowe produkują oleistą substancję, czyli łój (sebum), którego zadaniem jest ochrona naszej skóry przed uszkodzeniami i wysuszeniem. Rolą sebum jest także nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Tłusta skóra głowy ma wpływ na stan włosów: z reguły są one obciążone i szybko tracą świeżość. Każda posiadaczka takich włosów wie, jak trudno jest je stylizować. Tłuste włosy sprawiają wiele trudności w pielęgnacji, dlatego wymagają rutyny „szytej na miarę”.

Czy można zmniejszyć przetłuszczanie się włosów?

Przetłuszczające się włosy należy myć tak często, jak jest to potrzebne. Zmień jednak szampon na bardziej delikatny, niewysuszający. Powinien być lekki, bez zawartości olejów i składników odżywiających włosy. Warto spróbować zmienić nawyk codziennego mycia i zmniejszyć częstotliwość do mycia co drugi dzień.

Przynajmniej raz na miesiąc należy dobrze oczyścić skórę głowy. Do tego zabiegu najlepiej przy pomocy peelingów enzymatycznych, które nie będą dodatkowo pobudzać do pracy gruczołów łojowych. Istnieją także specjalistyczne preparaty do wcierania w skórę głowy łagodzące, odświeżające czy hamujące wydzielanie sebum.
Często po wykonaniu specjalistycznego peelingu można zauważyć, że skóra jest odwodniona, warto wtedy zastosować preparaty nawilżające np. na bazie bambusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.