fbpx

Nawilżenie skóry: jak to zrobić dobrze

nawilżenie skóry, jak nawilzyć skórę, jak dobrze nawilżać cerę

Dobre nawilżenie skóry jest podstawą pielęgnacji. Jest niezbędne, aby skóra była w dobrej kondycji i długo zachowała młody wygląd. Zdrowa skóra jest miękka, jędrna, gładka, ma zdrowy kolor i blask. Wszystko to jest możliwe przy prawidłowym poziomie nawilżenia. Jak go osiągnąć? O tym poniżej.

Od czego zależy nawilżenie skóry?

Poziom nawilżenia skóry zależy od wielu czynników. Należy pamiętać, że procesy regeneracyjne w naskórku zwalniają po 25-tym roku życia, zmniejsza się także produkcja kolagenu, elastyny, czy kwasu hialuronowego. Na stan skóry mają wpływ zarówno sposób pielęgnacji, stan organizmu, jak i codzienne nawyki, np. palenie papierosów czy picie niedostatecznej ilości wody. Nie bez znaczenia jest także pogoda i klimat w jakim żyjemy.

W skórze znajduje się około 20% z całych rezerw wody jakie mamy w organizmie. Jest ona po prostu niezbędna do właściwego jej funkcjonowania. Prawidłowe nawilżenie powinno więc być podstawą codziennej pielęgnacji. W przypadku, gdy nie dostarczymy skórze właściwego nawodnienia, zahamowane zostaną procesy odnowy, co w dalszym etapie będzie wpływać na osłabienie czy szybsze starzenie.

Jak brak nawilżenia wpływa na skórę?

Przypomnijmy, że skóra człowieka zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej i spełnia wiele ważnych funkcji. Do jej zadań należą ochrona organizm przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, promieniowaniem, czy zakażeniem. Ma także rolę termoregulatora, a poprzez wydzielanie potu pomaga w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej.

Naskórek: strażnik wody

Naskórek – zewnętrzna warstwa skóry, z jednej strony chroni przed dostępem niepożądanych składników, z drugiej zaś przed ucieczką naturalnej wilgoci z wnętrza skóry. Jego naturalna bariera hydrolipidowa, w przypadku braku odpowiedniego nawilżenia, staje się nieszczelna. W tej sytuacji, nawet jeśli zwiększymy poziom nawilżenia, ilość wilgoci będzie spadać. W konsekwencji naskórek staje się przesuszony, szorstki, skłonny do podrażnień, a nawet pękania. Sygnałem, że skórze brakuje wody jest pojawiające się uczucie ściągnięcia, czy pieczenia.

Skóra właściwa: nawilżenie z efektem przeciwzmarszkowym

Brak wody uniemożliwia zarówno odnowę naskórka, jak i prawidłowe procesy zachodzące w skórze właściwej. Z uwagi na to, że w skórze właściwej odbywa się synteza kolagenu i elastyny – zapewniających odpowiednie napięcie, gładkość, sprężystość – znaczna część wody tam właśnie jest przechowywana. Kiedy płaszcz hydrolipidowy naskórka jest nieszczelny, braki wody są uzupełniane z tych głębszych warstw skóry. Zaburza to proces tworzenia włókien kolagenu i elastyny. To z kolei przyczynia się do wiotczenia skóry oraz powstawania zmarszczek.

Jak dobrze nawilżyć skórę?

Chcąc zadbać o dobre nawilżenie skóry warto podejść do tematu holistycznie i dostarczać wodę od wewnątrz i od zewnątrz.

Podstawą jest wypijanie około 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Dobrze nawodniony organizm, to dobrze nawodniona skóra: zdrowa, elastyczna i jędrna.

Ważne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków, wśród których absolutnie niezbędny jest krem nawilżający. Taki kosmetyk powinien działać wielopłaszczyznowo. Ma zapobiegać utracie wody z naskórka, wzmacniać płaszcz hydrolipidowy oraz wiązać cząsteczki wody w głębszych warstwach skóry.

Substancje, które wiążą i zatrzymują wilgoć w naskórku to humektanty. Są nieocenione dla kondycji skóry, by była nawodniona, elastyczna i jędrna. Natomiast za uszczelnienie bariery lipidowej skóry odpowiadają emolienty. Powodują, że na powierzchni powstaje film ochronny, co zmniejsza ubytek wody przez naskórek i wpływa na prawidłowe nawilżenie. Humektanty i emolienty powinny być stosowane łącznie w formułach kosmetyków.

Jakich składników szukać w kosmetykach nawilżających?

Do składników wiążących wodę należy kwas hialuronowy, związki cukrowe, proteiny i aminokwasy, panthenol (wit. B5) i niacynamid, wit. B3), gliceryna, mocznik, nawilżające wyciągi roślinne, np. aloes, rumianek, algi.

Składniki, które chronią przed utratą wilgoci poprzez uszczelnienie bariery lipidowej to przede wszystkim masła roślinne i oleje roślinne, bogate w kwasy omega-3 i omega-6, warto tu też wymienić skwalan, fosfolipidy, ceramidy, czy fitosterole roślinne.

Jeśli podobał ci się ten artykuł, polecamy ci także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.