fbpx

Jak starzeje się skóra? Jak spowolnić ten proces?

jak starzeje się skóra, kobieta w średnim wieku z ładną cerą

Starzenie się skóry to naturalny proces, który polega na zmniejszeniu aktywności biologicznej komórek organizmu i spowolnieniu procesów regeneracyjnych. Nie jest wynikiem działania czasu, a konsekwencją oddziaływania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Dzisiaj o tym, jak starzeje się skóra i czy można ten proces spowolnić.

Co wpływa na starzenie się skóry?

Skóra podlega dwóm rodzajom starzenia:

  • wewnętrzne – zależy od czynników fizjologicznych i genetycznych, czasem nawet chorobowych,
  • zewnętrzne – związane jest z warunkami i trybem życia.

Wewnętrzne czynniki starzenia się skóry

Do wewnętrznych czynników starzenia się skóry należą:

  • zmiany hormonalne – niedobór lub brak estrogenów,
  • stres oksydacyjny – zbyt duże wytwarzanie wolnych rodników,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zanik hydrolipidowego płaszcza ochronnego skóry, który dba o jej odżywienie i zapobiega nadmiernej utracie wilgoci,
  • zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy,
  • spadek zawartości ceramidów w skórze.

Powyższe zmiany sprzyjają zmniejszeniu grubości skóry i utracie jędrności, przez co skóra jest podatna na działanie grawitacji (opadanie owalu twarzy) i tworzenie się zmarszczek mimicznych.

Zewnętrzne czynniki starzenia się skóry

Do zewnętrznych czynników starzenia się skóry należą:

  • palenie papierosów – substancje zawarte w dymie papierosowym powodują wysuszenie skóry i wzrost liczby wolnych rodników w organizmie oraz powstawanie zmian pigmentacyjnych; ponadto redukują przeciwutleniacze, np. witaminy, które regenerują włókna, tkanki i poprawiają elastyczność skóry,
  • promieniowanie UV – w 80% za starzenie się skóry odpowiadają promienie UV, które powodują fotouszkodzenia, degradując włókna kolagenowe,
  • promieniowanie niebieskiego światła emitowanego m.in. przez monitory komputerów i smartfonów – wywołuje stres oksydacyjny, prowadzi do przebarwień i uszkodzeń skóry podobnych do tych wywoływanych przez promieniowanie UV A,
  • dieta uboga w witaminy i minerały – niedostateczna ilość kluczowych składników odżywczych, skutkuje większą podatnością na powstawanie niedoskonałości na skórze.

Jak starzeje się skóra w różnym wieku?

Jak pisaliśmy powyżej, duży wpływ na wygląd skóry mają hormony. Ich wahania widocznie odbijają się na kondycji cery. Zobaczmy jak wpływają one na wygląd skóry w zależności od wieku.

Skóra w wieku 20 lat

W tym okresie w organizmie jest największe stężenie estrogenu, dzięki czemu skóra jest nawilżona i ma zdrowy koloryt. Jedynie podczas menstruacji w organizmie następuje spadek poziomu tego hormonu. Efektem tego procesu jest nadmierna produkcja łoju i błyszczenie się skóry oraz rozszerzone pory i wypryski na linii żuchwy.

Skóra w wieku 30 lat

Po 30 roku życia w organizmie spada poziom estrogenu i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, kurze łapki oraz przesuszenie. W tym czasie wiele kobiet nadal boryka się z wypryskami i trądzikiem różowatym.

Skóra w wieku 40 lat

W tym okresie skóra traci jędrność i sprężystość, ponieważ w organizmie brakuje estrogenu. Pojawiają się także widoczne zmarszczki, zmiany pigmentacyjne, przesuszenie i pękające naczynka. Skóra staje się wiotka i mocno uwidaczniają się pory skóry.

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Wdrożenie kilku zasad może spowodować opóźnienie procesu starzenia się skóry i widocznie poprawić jej kondycję. Co warto wiedzieć?

Dieta i suplementacja przeciw starzeniu skóry

dieta anti-aging

Dieta powinna być zróżnicowana i bogata w warzywa i owoce, które są skarbnicą antyoksydantów i witamin. Szczególną uwagę warto zwrócić na witaminę C, której obecność jest niezbędna do syntezy nowych włókien kolagenowych. Inne kluczowe dla skóry substancje, to witamina A, E, selen, cynk, fitosterole czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pielęgnacja anty-aging

Dla spowolnienia procesu starzenia się skóry przede wszystkim należy chronić ją przed wpływem promieniowania:

  • przed słońcem, stosując kremy z odpowiednim filtrem, latem najlepiej SPF 50,
  • przed niebieskim światłem, używając kosmetyki niwelujące stres oksydacyjny.

Na dzień warto używać kosmetyki do twarzy, które mają w składzie antyoksydanty, np. witaminę, E, C i zwalczające wolne rodniki wyciągi roślinne. Na noc natomiast polecane są kosmetyki z kwasami owocowymi w składzie czy bakuchiolem, które wygładzają skórę i przyspieszają jej regenerację.

Zdaniem Agnieszki Kośnik-Zając, Założycielki Instytutu Babiana Kosmetologia Genokosmetyka:

Biorąc pod uwagę wyniki badań naukowych, najistotniejszym działaniem profilaktycznym slow-aging wydaje się być antyoksydacja, czyli zwalczanie wolnych rodników.

Czego nie robić?

Chcąc opóźnić proces starzenia się skóry, bezwzględnie należy zrezygnować z palenia papierosów oraz opalania się zarówno na słońcu, jak i w solarium. Nie należy także dotykać twarzy w ciągu dnia czy wyciskać pryszczy. Pamiętaj również, aby podczas pielęgnacji nie rozciągać skóry, a jedynie delikatnie wklepywać kosmetyk.

Starzenie się skóry to proces nieunikniony, dlatego warto to przede wszystkim zaakceptować. Na szczęście wdrożenie kilku zasad i odpowiednia ochrona skóry, pozwoli odsunąć w czasie oznaki starzenia się i cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas.

One thought on “Jak starzeje się skóra? Jak spowolnić ten proces?

  1. Pingback: Nawilżenie skóry: jak to zrobić dobrze - Organics Beauty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.