fbpx

Jak olejować włosy? I dlaczego powinnaś robić to regularnie

olejowanie włosów na sucho

Która z nas nie marzy o pięknych włosach, które są mocne i błyszczące? Oprócz podstawowej pielęgnacji, to znaczy mycia delikatnymi szamponami i regularnego podcinania końcówek, warto poznać także inne metody, które mogą sprawić, że włosy będą zdecydowanie lepiej odżywione. Wśród tych zabiegów prym wiedzie olejowanie włosów. Zapraszamy do lektury naszego poradnika jak olejować włosy.

Olejowanie włosów – dlaczego warto?

Włosy mogą stać się piękne i zdrowe i dzięki bardzo prostemu zabiegowi olejowania włosów. Zabieg jest prosty, choć wymaga trochę czasu. Do olejowania wykorzystuje się oleje roślinne, najlepiej zimnotłoczone czyste lub ich mieszanki. Warto zaznaczyć, że wybór oleju ma znaczenie i zależy od porowatości naszych kosmyków, o czym za chwilę.

Samo olejowanie włosów przynosi naprawdę zadziwiające efekty. Pomaga ono zdecydowanie zregenerować suche włosy, które zniszczone są po wielu zabiegach fryzjerskich. Puszące się i niesforne włosy przestaną być już problemem. Olej chroni je przed utratą wilgoci i to jego kluczowe zadanie w tym zabiegu. Regularne olejowanie włosów znacząco może zmienić ich kondycję. Co prawda na efekty olejowania czasem trzeba poczekać nawet kilka tygodni, jednak warto być cierpliwym.

Jak dobrać olej do porowatości włosów

W zależności od tego jaką porowatość mają twoje włosy, powinnaś zaopatrzyć się w inny rodzaj olejku. I tak aby zadbać o:

  • włosy niskoporowate – czyli wyjątkowo gładkie, sypkie, ale też trudne do stylizacji – do ich pielęgnacji idealnie nadaje się olej arganowy, kokosowy czy rycynowy. 
  • średnioporowate włosy – chyba najbardziej pożądane – dla nich najlepszy będzie olej macadamia, rzepakowy czy rokitnikowy.
  • włosy wysokoporowate, które sprawiają najwięcej problemów, są szorstkie i łatwo się plączą – polubią się z olejem z czarnuszki, olejem sojowym czy lnianym. 

Sposoby olejowania włosów

Olejowanie włosów na sucho

Można wyróżnić dwa sposoby olejowania włosów. Pierwszym z nich jest olejowanie na sucho, które polega na nałożeniu oleju na suche włosy. Najpierw należy rozprowadzić odpowiednią ilość oleju na włosach, a następnie wetrzeć go delikatnie we włosy. Z ilością nakładanego oleju lepiej nie przesadzać. Ta metoda jest bardzo wygodna, gdyż widać, w których miejscach olej został już rozprowadzony. Olej także nie ścieka z włosów, jak to się dzieje podczas olejowania na mokro. Jednak nałożony w ten sposób produkt trudniej się zmywa. 

Olejowanie włosów na mokro czyli na podkład

Olejowanie na mokro, czyli olejowanie na podkład to także skuteczny sposób. Podkładem może być tutaj sama woda. Mokre, umyte szamponem włosy należy odsączyć w ręczniku, aby woda z nich nie spływała. Następnie można nakładać na nie olej.

Podkład, czyli np. woda, ma za zadanie ułatwić cennym składnikom wniknięcie do wnętrza struktury włosa. Warto wzbogacić ten zabieg i, zamiast zwykłej wody, zwilżyć włosy żelem aloesowym, żelem lnianym lub hydrolatem. W tym przypadku podobnie jak w przypadku wody, na umyte włosy najpierw nakłada się podkład, a potem olej.

Jak długo trzymać olej na włosach?

Aby olej skutecznie mógł zadziałać, zaleca się trzymać go co najmniej 20 minut. Niektórzy twierdzą, że po 2 godzinach lepiej jest zmyć go z włosów. Spotkać można jednak zwolenników, którzy pozostawiają olej na włosach na całą noc. To kwestia indywidualna i najlepiej przetestować na własnych włosach.

Jak zmyć olej z włosów?

Zmycie oleju z włosów może być trudne. Samo umycie ich szamponem czasem nie wystarcza, a po wysuszeniu ciągle sprawiają wrażenie przetłuszczonych.

Do zmycia oleju z włosów warto wykorzystać maskę czy odżywkę. Metoda ta nazywa się emulgowaniem. Najpierw nadmiar oleju należy spłukać wodą. Następnie na włosy nakłada się maskę bądź odżywkę. Warto pozostawić ją na około 20 minut. Potem można umyć włosy szamponem, najlepiej bez SLS. Po umyciu również wskazane jest nałożenie maski czy odżywki, która dodatkowo wzmocni włosy. 

Olejowanie włosów stało się niezwykle modnym zabiegiem. Wykorzystanie naturalnych produktów sprawia, że włosy świetnie się prezentują i poprawia się ich kondycja. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj oleju dla swoich włosów i czekać na efekty olejowania.

One thought on “Jak olejować włosy? I dlaczego powinnaś robić to regularnie

  1. Pingback: Aromaterapia: olejki poprawiające nastrój - Organics Beauty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.