fbpx

Jak działa kwas hialuronowy na twarz?

aplikacja kwasu hialuronowego

Stwierdzenie, że kwas hialuronowy ma niemal magiczne właściwości, prawdopodobnie słyszała już każda z nas. Czy to prawda, że kosmetyki hialuronowe to panaceum na młodość i piękno skóry? Jak działa kwas hialuronowy na twarz? Zapraszamy do lektury.

Czym jest i jak działa kwas hialuronowy?

W organizmie przeciętnej osoby ważącej około 70 kg znajduje się około 15 gramów hialuronu, z czego 1/3 jest codziennie niszczona i syntetyzowana na nowo. Kwas hialuronowy podobnie jak cement spaja komórki, reguluje ich metabolizm, wspomaga syntezę kolagenu, nawilża skórę, zapewnia jej elastyczność i zdrowy blask.

Składa się z bardzo dużych cząsteczek, które tworzą sieć komórek. Ze względu na tę strukturę i rozmiar cząsteczek kwas hialuronowy działa jak super-gąbka: przyciąga ogromne ilości wody (prawie 1000 razy więcej niż jego waga) i zatrzymuje cząsteczki w komórkach. W rezultacie powstaje żel, który w rzeczywistości odpowiada za elastyczność skóry.

Co robi kwas hialuronowy dla skóry?

Rola kwasu hialuronowego na twarz jest niezwykle duża. Ale kosmetologów najbardziej interesuje jego rola w zachowaniu młodzieńczej skóry.

Kwas hialuronowy odpowiada za proces regeneracji skóry właściwej. Wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, a także wypełnia puste przestrzenie między włóknami tych białek, przyczyniając się do ich prawidłowego ułożenia. Dzięki temu zachowane zostaje napięcie i elastyczność skóry.

Ponadto w kosmetykach wysoko ceniona jest wyjątkowa zdolność kwasu hialuronowego do przyciągania i zatrzymywania wody w ilości kilkuset razy większej niż jego waga. Kwas hialuronowy nie pozwala na odparowanie wilgoci, dzięki czemu utrzymuje optymalny bilans wodny. W górnych warstwach skóry pełni funkcję przewodnika składników odżywczych, ułatwia ich dostarczanie do komórek. Efekt wygładzenia powierzchniowych zmarszczek, zauważalny podczas stosowania kremu hialuronowego, jest efektem nawilżenia.

Kolejną funkcją kwasu hialuronowego jest ochrona. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Z tego względu zaleca się stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym szczególnie latem.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym do twarzy: czy to panaceum?

Kwas hialuronowy znajduje się w wielu rodzajach kosmetyków do pielęgnacji skóry. Kremy, maski, serum, toniki i balsamy są wzbogacone w witalny kwas. Sam fakt jego obecności w kompozycji nie zawsze bezpośrednio wskazuje, że narzędzie jest skuteczne.

Po pierwsze kwas hialuronowy na twarz jest inny. Ponadto poziom jego stężenia w kosmetykach może być różny. W końcu, nawet dobry krem hialuronowy do twarzy nie zadziała, jeśli zostanie użyty nieprawidłowo.

Rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetykach do twarzy

Kwas hialuronowy posiada różną masę cząsteczkową i z tego względu mówi się o jego trzech formach:

  • HMW – wielkocząsteczkowy
  • LMW – małocząsteczkowy
  • ULMW – ultramałocząsteczkowy.

Warto wiedzieć, że mniejsza masa cząsteczkowa odpowiada za większe przenikanie przez barierę rogową naskórka.

Jak stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Jeśli chodzi o sposób stosowania kosmetyków takich serum do twarzy, warto poznać kilka subtelności: dla większego efektu zaleca się natychmiast po użyciu toniku lub wody termalnej nałożyć serum nawilżające z kwasem hialuronowym, tak, aby skóra była lekko wilgotna. W drugim kroku warto nałożyć krem nawilżający, dzięki czemu nastąpi absorpcja wilgoci i zatrzymanie jej w komórkach.

Kosmetyk z kwasem hialuronowym aplikowany w suchym powietrzu może działać odwrotnie, to znaczy nie nawilżyć, a wręcz przeciwnie, wysuszyć skórę, wyciągnąć z niej wilgoć.

Kwas hialuronowy a słońce

Jedną z głównych funkcji kwasu hialuronowego jest ochrona przed fotostarzeniem się skóry. Tym samym kwas hialuronowy niweluje negatywne skutki działania słońca, zapobiegając wysuszeniu skóry i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.

Ale ten składnik nie chroni skóry przed słońcem i nie odbija promieni słonecznych, jak robi to krem z filtrem UV, dlatego konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

Z kolei krem SPF nie jest w stanie blokować działania wolnych rodników wywołanych światłem ultrafioletowym. A kwas hialuronowy z łatwością radzi sobie z tym zadaniem. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o prostej recepturze na piękno i zdrowie skóry: kwas hialuronowy + filtr SPF przeciwsłoneczny. A wtedy skóra twarzy będzie niezawodnie nawilżona i chroniona przed negatywnym wpływem słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.