fbpx

Jak dobrze myć włosy?

jak dobrze myć włosy, kobieta myjąca głowę

Pielęgnacja włosów to pewna rutyna. Czynność powtarzana codziennie, nad którą wiele z nas się nie zastanawia. A szkoda! Wiedząc jak dobrze myć włosy można znacząco poprawić ich wygląd. Dlatego też dzisiaj zapraszamy do lektury naszego przewodnika o tym, jak lepiej myć głowę.

Jak często myć włosy?

Mycie włosów to podstawowy krok w ich pielęgnacji. Róbmy to tak często, jak tego potrzebują.

  • Jeśli włosy i skóra głowy się przetłuszczają,  myjemy je codziennie, by usunąć sebum. Trzeba pamiętać, że nadmierne przetłuszczanie się może być przyczyną osłabienia cebulek i wypadania włosów, może być również przyczyną łupieżu.
  • W przypadku suchej skóry i włosów, można ograniczyć się do mycia głowy co 2-3 dni. Pozwoli to na utrzymanie skalpu i włosów w czystości i jednocześnie nie naruszy warstwy ochronnej.

Jaki szampon wybrać?

Do mycia włosów używamy naturalnych szamponów z delikatną bazą myjącą i wyciągami roślinnymi. Należy unikać szamponów z SLS/SLES , ponieważ mogą przesuszać i podrażniać. Bywa że kosmetyki z SLES/SLES powodują łamliwość i rozdwajanie włosów, jako że mogą uszkadzać ich osłonki. Pamiętajmy, by dobierać szampon do problemów ze skórą głowy – przetłuszczająca się skóra ma inne potrzeby niż sucha.

Zobacz także: Oczyszczanie skóry głowy – czy warto używać peelingu?

Jak dobrze myć włosy?

Odpowiedź na to pytanie nie ogranicza się do nałożenia i spłukania szamponu. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, których często nie uwzględniamy, albo nie przywiązujemy do nich wagi. Mają one jednak duże znaczenia dla efektu końcowego. A więc – jak dobrze myć włosy?

Przed myciem włosy dobrze jest rozczesać. Dzięki temu usunie się z nich pozostałości kosmetyków i osadzających się w ciągu dnia zanieczyszczeń. Po starannym rozczesaniu pasm, mycie będzie skuteczniejsze.

Ważne jest także, jaką temperaturę ma woda użyta do mycia włosów. Najlepiej ustawić ją tak, by była letnia, nie wyższa niż 37 st. Celsjusza. Gorąca woda nadmiernie otwiera łuski włosa, przez co staje się bardziej porowaty i podatny na uszkodzenia. Zimna woda do mycia włosów może uszkodzić cebulki, a przez to osłabić włosy. Jeśli jednak zależy nam na domknięciu łusek włosa, do ostatniego płukania użyjmy chłodnej wody. 

Delikatny masaż głowy podczas mycia włosów ma świetne działanie stymulujące włosy do wzrostu. Masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami równocześnie dociskając palcami, co pobudzi krążenie. Nie należy trzeć skóry głowy, ruchy powinny być głaskające i posuwiste, jakbyśmy chcieli „odkleić” skórę. Unikajmy mocnego szorowania, czy drapania, by nie osłabić cebulek.

Zobacz także: Domowe SPA dla włosów – jak dbać o włosy w domu?

Metoda OMO – inny sposób mycia włosów

Czy znacie metodę OMO? W tej metodzie mycia włosów zmieniono kolejność, zaczynając od nałożenia odżywki przed szamponem. Na wilgotne włosy nakładamy odżywkę, chwilę masujemy i spłukujemy. Potem myjemy szamponem i jeszcze raz nakładamy na włosy odżywkę, pamiętając, by nie nakładać jej na skórę głowy. Mycie włosów tą metodą bardziej odżywia włosy, chroni przed przesuszeniem, lekko natłuszcza i zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warto wypróbować!

One thought on “Jak dobrze myć włosy?

  1. Pingback: Problem z suchymi włosami? Co robić, aby były ładne? - Organics Beauty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.