Zapachy mają bardzo duże znaczenie w codziennym funkcjonowaniu: łagodzą objawy chorobowe, poprawiają humor, relaksują, wpływają pozytywnie na urodę. Aromaterapia znana jest od starożytności. Kiedyś stosowana była tylko przez zielarzy, dziś wspomaga tradycyjne leczenie. Warto wykorzystać wielką moc olejków eterycznych i przekonać się na własnej skórze o ich pozytywnym działaniu.
Aromaterapia – na czy polega?
Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, która wykorzystuje olejki eteryczne. Pochodzą one z liści, łodyg, kory, korzeni i kwiatów. Na rynku znajdziesz ogrom olejków, każdy z nich ma inny zapach i działanie. Olejki można wprowadzać do organizmu przez drogi oddechowe lub przez skórę. Wspaniałą i relaksującą formą aromaterapii są masaże i kąpiele.
- Ciepła woda w połączeniu z pięknym zapachem wspaniale odprężą, rozluźnią ciało, pozwolą zapomnieć o kłopotach. Kąpiel taką warto zrobić na zakończenie dnia – pomaga się uspokoić i gwarantuje spokojny sen.
- Inną formą aromaterapii są inhalacje lub wdychanie zapachów, wydobywających się z z kominków, do których wlewa się olejek i rozgrzewa podgrzewaczem. Unoszący się w pomieszczaniu zapach zapewnia lepsze samopoczucie, ułatwia relaks i odpoczynek.
- Olejkiem można skroplić również chusteczkę lub poduszkę i w ten sposób wdychać relaksujący zapach.
- Pomocne są również dyfuzory ultradźwiękowe, które nie tylko zapewniają przyjemny klimat, ale również nawilżają powietrze.
Jakie zapachy poprawią nastrój?
Z aromaterapii najczęściej korzystamy w gabinetach odnowy biologicznej, ale również w domowym zaciszu można stworzyć wspaniałą, pachnącą atmosferę. Ceramiczny kominek i kilka kropel ulubionego olejku skutecznie poprawiają nastrój, dodają energii, koją nerwy. Każdy olejek ma inne właściwości i działa na inne fragmenty ciała. Do poprawienia nastroju przyda się m.in.:
- Olejek lawendowy – od wieków znany jest ze swoich cennych właściwości. Działa relaksująco, odprężająco, ułatwia zaśnięcie oraz łagodzi napięcie nerwowe, stany depresyjne i rozdrażnienie. Ma również działanie przeciwbólowe. Usuwa ból głowy, mięśni, wspomaga pracę układu odpornościowego. Może być stosowany w formie kąpieli, masaży oraz używany w kominkach i nawilżaczach.
- Olejek miętowy – to olejek, którzy znajduje się niemal w każdym domu. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i znieczulające, ale działa również doskonale na psychikę. Dodaje energii, zmniejsza zmęczenie, orzeźwia, a także poprawia funkcje mózgu i ułatwia koncentrację.
- Olejek pomarańczowy – to zapach, który dodaje energii, a także ma działanie przeciwdepresyjne i uspokajające. Niweluje napięcie oraz zapewnia zdrowy sen.
- Olejek melisowy – melisa znana jest z działania uspokajającego i ułatwiającego zaśnięcie. Przywraca równowagę emocjonalną, a także łagodzi objawy depresji.
- Olejek geraniowy – ma piękny, kwiatowy zapach, przypominający róże. Jest idealny po ciężkim dniu. Pomaga załagodzić napięcie, usuwa negatywne emocje, poprawia samopoczucie. Jest też polecany dla osób zmagających się z depresją i bezsennością.
- Olejek jaśminowy – ma piękny, egzotyczny zapach, który działa jak afrodyzjak. Ma właściwości uspokajające i rozluźniające napięcie mięśni.
Inne olejki, które poprawiają nastrój i koją nerwy to olejek różany, paczulowy, limonkowy olejek ylang ylang, wetiwerowy, bergamotowy, jaśminowy, z drzewa sandałowego, majerankowy czy cyprysowy.
Znajdź swój idealny olejek
Olejki eteryczne są naturalne, pochodzą z roślin, dlatego idealne wpisują się w promowany przez nas trend życia w zgodzie naturą. To dlatego są świetnym środkiem dla osób, które cenią ekologię i wybierają naturalne produkty, pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków. Warto szukać olejków wysokiej jakości. Mnogość zapachów z pewnością pozwoli wybrać idealny dla siebie, który ułatwi relaks i odpoczynek.
Przeczytaj inne nasze artykuły: