fbpx

Antyoksydanty w kosmetykach: jak działają i które są najlepsze?

antyoksydanty w kosmetykach, kosmetyki z antyoksydantami

Z pewnością słyszałaś o antyoksydantach. Często mówi się o nich w kontekście produktów do pielęgnacji czy jedzenia. Czym wiesz jednak czym one są i jak działają? Jakie zastosowanie mają antyoksydanty w kosmetykach i co dobrego mogą zdziałać dla skóry? W tym artykule wyjaśniamy dlaczego warto zaprzyjaźnić się z przeciwutleniaczami.

Czym są antyoksydanty i jak działają?

Antyoksydanty, zwane również przeciwutleniaczami, to związki chemiczne, które hamują reakcję utleniania. Działają jak tarcza obronna przeciw wolnym rodnikom. Aplikowane regularnie, mogą redukować przebarwienia (np. wywołane opalaniem), zwalczać widoczne oznaki starzenia i łagodzić stany zapalne skóry. Niektóre z nich dodatkowo zapewniają skórze nawilżenie i pomagają utrzymać jego optymalny poziom. Krótko mówiąc, przeciwutleniacze chronią przed uszkodzeniami skóry i pomagają opóźnić proces jej starzenia się. To wystarczający argument, aby znalazły miejsce w codziennej pielęgnacji. Czyż nie?

Wolne rodniki i przeciwutleniacze

Proces utleniania łatwo zaobserwować na jabłku. Zaraz po przekrojeniu zaczyna ono brązowieć. Taki efekt powodują wolne rodniki. Czym one są? Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mają jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Aby uzyskać stabilność, reagują z innymi cząsteczkami, wywołując reakcję łańcuchową, która uszkadza zdrowe komórki. Antyoksydanty neutralizują takie wolne rodniki tlenowe, dając im brakujące elektrony. To dlatego jabłko skropione sokiem z cytryny (która jest silnym antyoksydantem) nie będzie brązowiało.

Nasze ciała w naturalny sposób wytwarzają wolne rodniki, ale mogą one również powstawać pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, promieniowania UV, HEV, czy dymu papierosowego. Problem pojawia się kiedy w organizmie powstaje nadmiar wolnych rodników. To zjawisko jest nazywane stresem oksydacyjnym. To innymi słowy brak równowagi miedzy ilością wolnych rodników, a tym, z czym organizm może sobie poradzić.

Na szczęście badania wykazały, że włączenie przeciwutleniaczy do pielęgnacji skóry może jej pomóc w walce z wolnymi rodnikami.

Co antyoksydanty w kosmetykach mogą zrobić dla skóry?

Antyoksydanty pomagają w walce z oznakami starzenia się skóry

Stres oksydacyjny powoduje rozkład kolagenu, utrudnia naturalny proces regeneracji skóry i powoduje stany zapalne. Jego efekty są widoczne jako drobne zmarszczki, przebarwienia czy niedoskonałości. Neutralizując wolne rodniki, przeciwutleniacze mogą pomóc w zapobieganiu im.

Antyoksydanty pomagają zapobiegać fotostarzeniu

Przeciwutleniacze chronią skórę przed uszkodzeniami słonecznymi i fotostarzeniem. Promienie UV (promienie słoneczne, lampy w solarium) i HEV (niebieskie światło emitowane przez monitory i smartfony) wywołują w skórze stres oksydacyjny. Jego objawami są zmarszczki, nieprawidłowa pigmentacja skóry czy też jej suchość. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja: zarówno ochrona, jak i przeciwdziałanie skutkom stresu oksydacyjnego, co dają kosmetyki bogate w przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze wspomagają regenerację skóry

Przeciwutleniacze pomagają wyciszyć stan zapalny w skórze. Dzięki temu, znacznie sprawniej zachodzą w niej procesy naprawcze. Niektóre przeciwutleniacze, jak np. witamina C, mogą również stymulować produkcję kolagenu, który jest niezbędny, aby skóra wyglądała młodo.

Antyoksydanty pomagają wyrównać koloryt skóry

Wolne rodniki i częsta ekspozycja na słońce mogą również doprowadzić do nieprawidłowej pigmentacji skóry: powodując ciemne plamy i nierówny koloryt skóry. Przeciwutleniacze pomagają zapobiegać przebarwieniom oraz wyrównują koloryt.

Najlepsze antyoksydanty w kosmetykach

Kosmetyki do twarzy, ciała lub włosów, które mają wysoko w składzie antyoksydanty, będą skutecznie działać na naszą skórę. Istnieje wiele różnych rodzajów przeciwutleniaczy, niektóre silniejsze, inne słabsze. Oto najpopularniejsze antyoksydanty w kosmetykach:

witamina C, antyoksydant, kosmetyki z witaminą C
Witamina C to bardzo popularny antyoksydant w kosmetykach

Witamina C

Ulubiona przez dermatologów witamina C jest jednym z najlepiej przebadanych antyoksydantów. Wyjątkowa w walce z wolnymi rodnikami ma również kilka innych super-mocy. Co takiego potrafi? Zwiększa na przykład produkcję kolagenu (co sprawia, że ​​skóra jest jędrniejsza) i pomaga pozbyć się przebarwień.

Witamina B3

Niacynamid, znany również jako witamina B3, jest silnym przeciwutleniaczem, który poprawia strukturę i koloryt skóry. Zmniejsza widoczność drobnych linii, zmarszczek i przebarwienia oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki zdolności do łagodzenia stanu zapalnego, niacynamid może również pomóc w walce z z wypryskami i z zaczerwienieniem.

Resweratrol

Resweratrol jest znany jako „cząsteczka długowieczności”. Na taką nazwę zasługuje ze względu na  swoje imponujące właściwości przeciwstarzeniowe. To przeciwutleniacz znajdujący się głównie w skórkach owoców, takich jak winogrona i jagody. Jest ich „zbroją” obronną. Podobną funkcję pełni w kosmetykach. Najlepiej stosować go wieczorem, ponieważ ekspozycja na promieniowanie UV może osłabić jego skuteczność.

Witamina E

Witamina E jest przeciwutleniaczem ważnym nie tylko dla skóry. Powszechnie uznaje się ją za witaminę młodości. Jej super mocą jest przyspieszanie procesu gojenia skóry. Witaminę E często można znaleźć w kosmetykach nawilżających, przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry, a także w produktach redukujących rozstępy. Pomaga również stabilizować inne przeciwutleniacze i poprawiać ich skuteczność. To dlatego z reguły można ją spotkać w połączeniu z witaminą C lub resweratrolem.

Retinol i bakuchiol

Retinol, czyli pochodna witaminy A, to przeciwutleniacz, który jest szczególnie skuteczny ze względu na małą strukturę molekularną. Pozwala mu ona wnikać głęboko w skórę. Tam może skutecznie stymulować produkcję kolagenu oraz przyspieszać odnowę i naprawę komórek. Roślinnym odpowiednikiem retinolu jest bakuchiol. Ma on podobne właściwości: wygładza drobne linie i zmarszczki oraz poprawia koloryt skóry.

Polifenole

Istnieją tysiące rodzajów polifenoli, które znajdują się w owocach, warzywach, zielonej lub czarnej herbacie (zwanych również flawonoidami) i innych roślinach. Te związki mają właściwości przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwutleniające. Badania pokazują, że spożywanie i miejscowe stosowanie składników bogatych w polifenole pomaga poprawić naturalną obronę naszej skóry przed stresem oksydacyjnym, zapobiega oznakom starzenia i naprawia uszkodzenia DNA.

Sprawdź Szampon nawilżający bogaty w przeciwutleniacze zawarte w organicznym ekstrakcie z bambusa:

One thought on “Antyoksydanty w kosmetykach: jak działają i które są najlepsze?

  1. Pingback: Kofeina w kosmetykach: co może zdziałać dla urody? - Organics Beauty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.